20 Ocak 2021 Çarşamba

Çünkü O, Öyle!

02 Haziran 2017, 11:14
Çünkü O, Öyle!
Ayşei Yasemin Yüksel (Acemi Demirci)

Bilmeyenin olmadığı; ama unutan çok olmalı ki bu yüzden kâh haklı kâh haksız sitemlerin duyulabildiği bir öykü vardır. Akrep ve kurbağa kahramanlı.

Akrep suyun öte yakasına geçecektir. Ancak yüzemeyeceği için kendi başına geçmeye kalksaboğulacak. Irmağın kenarında güneşlemekteki kurbağadan kendisini diğer yana geçirmesini ister. Kurbağa yanaşmaz, “Sen akrepsin, sokarsın” der. Akrep ısrar eder, “Sen beni karşıya geçirip iyilik edeceksin ben  de seni sokacağım ha, güldürme beni” deyip yalvarmaya koyulur.

Kurbağa sonunda ikna olup akrebi sırtına alır.Tam karşıkıyıya ulaştıklarında akrepkurbağayı sokar. Kurbağa  hem şaşkınlıkla hem de üzüntüyle kendisine verdiği sözü hatırlatırakrebe. Akrep,pişkince “Ama ben akrebim, huyum bu” der.

Akrep doğruyu söylemişti. Çünkü o öyledir.

Çocukluğun sözleri o anlıktır. Verilen her söz bozulmak içindir. Naifçe ve söz vermenin anlamı bilinmeden. Her sözün bir gereği vardır; oysa  çocuklar ne söz vermekten haberdardır ne de gereğinden. Ama söz vermek o an için başlarını tamam anlamlı sallayıp geçiştirmek demektir onlar için.

Çocukça sözler birbiri peşi sıradır. “Tamam anne, yemeğimi bırakmayacağım”, “Tamam anne,  üstümü başımı kirletmeyeceğim”, “Tamam öğretmenim, bu kez dersimi kendim yapacağım. Erkenden yatmayı da unutmayacağım”. Tamamlar sürer gider. Her verilen çocuk sözü ertesi gün ya da birkaç dakika sonra aynı sözün mutlak yinelenecek olması anlamına gelir. Çocukluk, söz vermelerin söz dinlemediği çağdır. Çünkü çocukluk budur. Çünkü o, öyledir.

Masallar unutulmaz. Masallar dünyanın kaleydoskobu bir yerde. Kaleydoskop, her ters yüz edildiğinde dünyayı andıran bu küreden bir masal yağar. Masalların hepsinde kalpler anlatılır. İyi kalpli ve onun zıddı kötü kalpliler olmadan bir masal asla masal olmaz. Bir sabır süreci,hepsinde sonunda mükâfatın alınacağı eşik olarak anlatılır. Ve iyiler sonunda hep kazanır. Masalların sonu mutludur. “Onlar ermiş muradına” diye biter. 

Muradına erenler olmuşsa da daha kerevetine çıkan olmadı bildiğim kadarıyla. Yine de masallar böyle bitmiştir, böyle bitecektir. Çünkü o, öyledir. Ama hayat, kimileri için masal olmaz. Ağır romandır hatta. Romanların sonları hayatın şaşmaz gerçeğiyle bitebilir. Mutlu ya da mutsuz. Hayat bu, malum. Çünkü hayat, öyledir.

Bir insanı tanımak ayak sesi kadar hareketlerinin sesinden de anlaşılır. Bir insanı tanımak, “O, şunu mutlak yapar” ya da “Asla yapmaz” diyebilmektir. Kimi insanlar için bunu bir çırpıda söylemek ne mümkün! “Onun sağı solu belli olmaz” dedirten, ne yapacağını önceden asla kestiremeyeceğiniz insanlar, yapacaklarını ya da yapmayıp geri kalacakları şeyleri bildiğimiz insanlardan daha çok. İstiyoruz ki hep bizi şaşırtmayan, kendilerinden beklenenleri yapan insanlarla karşılaşalım. Hayal kırıklıkları yaşamayalım. Ama insan bu! Çiğ süt emmiş. Bakarsınız bir öyle, bir böyle. Bakarsınız içten, bakarsınız düşman. Bir bakmışınız konuşurken bambaşka; sonra dönüp bakarsınız yaptıklarına, sanki konuşan o değil de yerine başkası gelmiş. Şaşmamaya başlarsınız zamanla. Çünkü öylelerinin sınıflanabileceği bir çizgi yoktur. Her çizgide, telde gezinebilir. Çünkü onlar, öyledir. Bunu, insan laboratuvarı olarak adlandırabileceğimiz çok uzaklardaki adalarda bir ödül kazanırlarsa yemek yiyebilecek yoksa kendi bulup topladıkları hindistan cevizleri ile beslenecek yarışmacıların elemelerdeki hallerinde görüyoruz, rastlayıp  baktıkça. İnsan tabiatının tüm gerçekliğini yani. Çünkü insan öyle.


Her renge bürünen şiirler en çok sevda renginde yazılır. Gonca gül renkli dizelerde sevdalar öyle anlatılır ki! O gonca gül hiç solmayacak, açıp en görkemli halde hep dalında kalacaktır sanılır. Şairler, şiirlerinde  aşklarının sonsuza dek yaşayacağını, bir ömürlük olduğunu mahşere dek süreceğini haykırırlar. Yoksa kendileri şair, yazdıkları da şiir olmazdı…O aynı  dizeler sonradan, daha sonradan, daha daha sonradan yeniden ve yeniden aynı el, aynı yürekten başkaları için de yazılır ama!!!Aynı dizelerin özneleri ayrıdır yeni imzalılarda! 

Burada akıl karışmadan olmaz. Hangi dize doğru, hangi dizede bahsedilen hisler sonsuza dek sürenden.Bir evvelkinde de öyle denilmiyor muydu? Bir sonrakinde de aynısı söyleniyor ama! Belli ki daha sonrakilerde de böyle deniliyor olacak… Şiirler böylesi bir besine açobur ağızlar mı o zaman?

Akıl, bir yandan  bu soruları sorarken  bir yandan da şairlerin beslenmelerinin ekmekle, tuzla değil, böyle sonsuza uzanmadan olmayan duygularla olduğunu hatırlatır. Yürek mi; körük mü? Şiirler söz konusu olunca işin içinden çıkılamadığı  çok oluyor. Şiirler başka dünyalar ve o başka dünyalar, gerçekle tezatta o zaman.Ve der ki “Şaşma! Çünkü şiirin yasası öyle.”

Ya şarkılar…Öyle içli ki. Öyle yürekten, yakıcı ve yakalayıcı ki kimi. Ama ya diğerleri!

Bir cadde boyunca sıralanmış evlerin penceresinden şöyle bir sessizce baksanız içeri. Hepsinde bir başka hava esmekte, başka sözler dolanmakta. Neşeli gülüşten gözyaşı dökülene, çaresizlikten falanca ülkeye kaçıncı kez gidileceğinin hatırlanmadığı; ama oradaki salaş et lokantasının kırmızı beyaz kareli örtülü masalarında baget ekmekle biftek yemek için tekrar gidilmesinin konuşulduğuna. O pencere gerilerininher biri ayrı iklimli.  İklim derken mi? Yok, bahar, yaz, kış, güz değil o iklim.  İnsanların hayatlarının nasıl sürdüğü… Yani bir evde yeni doğmuş bebek ağlayışı yükselirken yan evde de genç tüm göçlerin zamansız addedildiğibir  kayba ağıtlar yükselebilir. Hangi kapıyı hangisinin ne zaman çalacağı belli değil. 

Damı uçtu uçacak,bayrak asılmış  köhnebir eve ulaşan asker dönüşü evlenecek  daha henüz yirmisindekinin kara haberi; pencerelerinin her biri nefis manzaraya açılan yalılarda yaşayıp paparazzilerin peşinden koştuğu yirmiliklerin arabaları, giydikleri, gözlük markaları,akşam yemeğinde ödedikleri adamakıllı yüklü faturayla  bahşişin haberinin yan yana olmasıdır hayat.Yani yaş olarak aynı olup da yaşam olarak çok başka olmak değişkenliğinin gerçeğidir hayat. Dedik ya, gerçek diye.Acı, burucu. Çünkü  gerçekler öyle.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)13.04.2017
[email protected]; @AcemiDemirci


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV