09 Ağustos 2020 Pazar

Astrolojinin tarihi

Astroloji, kadim bir ilim olarak bilinir, peki tespit edilen tarihçesi nedir? Kaynaklar neler söylüyor. Astroninova kadınhaberleri.com okurları için yazdı.

22 Haziran 2018 Cuma 23:48
Astrolojinin tarihi

 KADINHABERLERİ.COM- Astrolojinin kaynağı çeşitli dinlere ve medeniyetlere göre değişmektedir. Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç'ın Hermesler Hermesi çalışmasına göre astroloji bir yorum bilim olarak Hermes'e yani Hz. İdris'e dayanmaktadır. 
Batılı kaynaklara göre ise ilk astroloji çalışmaları Mezopatamya'nın en derinlikli medeniyeti Sümerlere daynanmaktadır.
Ay, Güneş ve Venüs, Sümerler tarafından insan formunda yani insani duygulara sahip ve gereksinimleri olan varlıklar gibi biçimlendirildiler. Yıldızların her biri ikincil tanrılar olarak görülür ve kendilerine An'ın askerleri denilirdi. Gökyüzünü yüce üçlü yönetirdi:

NANNA - ay,
UTU - güneş,
INANNA - venüs

Sümerler düzenli olarak gökyüzünü gözlemlediler ve gözlemlerini kil tabletlere yazdılar. Bu gözlemlerde Ayın sabit bir yörüngede gittiğini (Ecliptic-Ekliptik) ve bazı yıldızların gidiş yönlerini değiştirdiklerini "gezinen yıldızlar" olduklarını tespit ettiler. Bu gezinen yıldızlar ki Yunanlılar buna planetler dediler ve SÜmerler bunların diğerlerinden farklı olduğunu o zamandan anladılar. Sümerler için bu gezinen yıldızlardan en önemlisi tanrıça lnanna diye adlandırdıkları Venüs gezegeniydi. Venüs'ün Güneş ile yakın ilişkisi Sümerlerin çok dikkatini çekmiştir. Diğer gözlenebilen gezegenler olan Merkür, Mars, Jupiter ve Satürn'ü Sümerliler daha az farketmiş ve aha az yorum yapmışlardır.
Merkür akıl tanrısı, Mars savaş tanrısı, Jupiter MARDUK ve Satürn akıl ve yaşlılık tanrısı olarak sınıflandırılmıştır.
Sümerli rahipler yıldızların hareketlerini inceleyerek bir yol aldılar. İlk bulgular basit şeylerdi. Yeryüzünde meydana gelen bir olayın, gökyüzündeki yıldızların hareketleri ile aynı zamana rastladığı en önemli tespitleri idi. Bu eş zamanlamanlılığın sonraları tekrarlanması ile olaylar arasında bağlantılı olduğunu düşündüler. Gökyüzündeki yıldızların hareketi ve özellikle ay tutulması ve Venüs'ün görülmesi ve yok olması hep önemli olaylar ile birlikte oldu. İşte bu tespit ve tahminlerin, astrolojinin başladığı ilk zaman olduğu düşünülmektedir.
Bu devirden itibaren Yıldızlardan edinilen bütün bilgiler sadece hükümdarların özel bilgileri olarak ele alınmıştır. Çünkü inançlarına göre Kral tanrıların yeryüzü temsilcisi ve insanların yöneticisidir.  

KALDEAN VE BURÇLARIN TARİH SAHNESİNE ÇIKIŞI

İlerleyen yüzyıllarda tarih sahnesine Kaldean imparatorluğu çıktı. Kaldeliler de yıldızları incelediler ve bugün bildiğimiz astrolojiyi oluşturdular. Sümer zodiak'ında 18 olan burç sayısını 12' ye indirdiler. "Sun Sign" astrolojisininin temelini oluşturdular, Güneşin insan karakteri ve duyguları üzerindeki etkilerini çözdüler. Her bir 12 zodiak işaretini 30' ar derecelik açılara böldüler ve bu, güneş, ay, ve gezegenlerin pozisyonlarını daha iyi tespit etmelerine neden oldu. Kaideliler bu yeni zodiak'daki yıldızlara yeni isimler verdiler, ki biz bunları bugün burç olarak tanımlıyoruz:
Goat - Oğlak - Capricorn, Lev Aslan-Lion, Crab - Yengeç Cancer dediler.
Astroloji aslında ilkel astronomi ve simya olarak başlamıştır denilebilir.
Tarihin akışında aynı simgelerin küçük değişikliklerle beraber Eski Mısır, Hindistan, Pers, Fenike, Kalde ve Akad astronomisinde kullanıldığı, arkeolojik buluntularda görülmektedir.Özellikle Hindistan, iran ve Arabistan astrolojisinde hemen aynıdır semboller ve anlamları.

UZAKDOĞUDA ASTROLOJİNİN TARİHİ

Uzakdogu'da, Japonya, Çin ve Tibet'te farklı bir simgeler dizisi oluşturulmuş, Burçlar ku- şağının12 burcu
Slçan, oküz, kaplan, tavşan, ejderha, yolan, at, koyun, maymun, horoz, kopek ve domuz olarak belirlenmiştir. Fakat bu farklı simgeler Dogu' da ve Batıda neredeyse benzer anlamlar taşırlar.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV