Anneler şokta! Emsal davada anne terliği suç aleti sayıldı!

Annelerimizin bir numaralı korkutma aracı anne terliği artık bir suç aleti! Yıllar yılı fenomenleşmiş, üzerine onlarca söz söylenmiş, karikatürler çizilmiş anne terliği Denizli'de görülen bir davada suç aleti sayıldı. Bu haber hem anne terliğinden nasibini almışların hem de annelerin çok dikkatini çekti. Peki neydi o dava, anne terliği neden suç sayılmıştı? İşte ayrınıtlar...

Anneler şokta! Emsal davada anne terliği suç aleti sayıldı!
KADINHABERLERİ.COM-  Annelerimizin bir numaralı korkutma aracı anne terliği artık fenomenleşmiş, üzerine onlarca söz söylenmiş, karikatürler çizilmiş bir realite. Ancak Denizli'de görülen bir davada annenin naylon terliği suç aleti sayıldı. Bu haber hem anne terliğinden nasibini almışların hem de annelerin çok dikkatini çekti. Peki neydi o dava, anne terliği neden suç sayılmıştı? İşte ayrınıtlar...

İlginç olay Denizli'de yaşandı. 62 yaşındaki Şenay Güzel isimli anne 38 yaşındaki oğlu Hasan Güzel'e ayağındaki terliği çıkarıp fırlatınca olanar oldu. Kendisine naylon terlik fırlatan annesini şikayet eden Hasan Güzel, annesine "Kasten basit yaralamaya teşebbüs' suçundan 2-5 yıl hapis istemiyle dava açtı. Naylon terlik ise silah aleti olarak kayıtlara geçti.
İddialara göre Hasan Güzel 13 Mayıs 2016 tarihinde iki katlı evlerinde altlı üstlü oturduğu annesi ile tartıştı. Üst katta oturan annesinin kapısının önüne giden Hasan Güzel ile anne Şenay Güzel arasında sözlü bir tartışma çıktı. Anne Şenay Güzel kendisine hakaret ettiğini söyleyen oğluna ayağındaki naylon terliği çıkarıp fırlatınca oğlu annesinden şikayetçi oldu. Kendisine isabet etmeyen terlik atma olayından sonra polise giden Hasan Güzel annesi için dava açılmasını talep etti. 
Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı sonuç olara anne Şenay Güzel'in attığı terliği "Silah" sayarak anne hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 86'ncı maddesi uyarınca "Kasten basit yaralamaya teşebbüs" suçundan iddianame hazırlayarak; Olay tarihinde taraflar arasında ailevi bir konuda çıkan tartışmada anne Güzel'in oğluna terlik fırlattığını, isabet ettiremediğini, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığını, alınan savunmasında suçlamayı samimi olarak ikrar ettiğini, eyleminin tanık beyanı ile de doğrulandığını, şüphelinin isnat edilen suçu işlediğinin anlaşıldığını vurgulayan savcı, yargılanması yapılarak şüphelinin cezalandırılmasını istedi. Denizli 6'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ardından anne (şüpheli) Şenay Güzel'in Aralık ayında 2- 5 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlanacağı belirtildi.
Şenay Güzel ise oğluna attığı terliğin silah olduğunu bilse atmayacağını belirtti. Olayı gülerek karşılayan anne Şenay Güzel konuyla ilgili olarak "Kapıma benimle tartışmaya gelmişti. Hakaret edince ayağımdaki terliği fırlattım. Zaten isabet etmedi, evin içinde giydiğim naylon terlik bu, polise gitmiş şikayet etmiş. Ben de ifade verdim. Terliğin silah olduğunu bilseydim, atmazdım. Bu terlik isabet etse ne olacak sanki, yaralamaz, acıtmaz bile. Cezam neyse çekeceğim, terliği silah saymışlar, yapacak bir şey yok. Evladına kızınca terlik atmayan anne var mı ki? Terlikle evladına vurmayan anne bile yoktur." açıklamasını yaptı. 

Annenin avukatı tüm anneleri uyarıyor: Terliğin silah sayılması ciddi bir durum

Anne Şenay Güzel'in avukatı Hasan Ozan Orpak ise müvekkilinin attığı ancak isabet etmeyen, zarar vermeyen terlikten dolayı 2 ila 5 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacağını belirterek konunun ciddi olduğunu şu sözleriyle belirtti: 
"Burada TCK'nın 'silah' tanımı çok önemli, sıkıntı bu, müvekkilime izah edemedim. Türk toplumunda terlik annelerin vazgeçilmez bir unsurudur. TCK'nın 86'ncı maddesine göre cezanın istendiği iddianame, 'silah' tanımında ise TCK'nın 6 maddesi esas alınmış. Burada 'silah' tanımı yapılırken, 'saldırı ve savunma amacı yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler' diyerek, birçok nesneyi birçok cismi silah olarak tanımlayabiliyor. Terlik de bunlardan bir tanesi. Çeşitli terlikler var. Bunun da ayrımının yapılması gerekiyor. Genel olarak sadece bir terlik diye bu şekilde bir iddianame düzenlenmesini hukuk açısından değerlendireceğiz. Açılan bir dava olduğu için fazla yorum yapmam yanlış olur. Ama yargılamanın sonucunu biz de merakla bekliyoruz. Bundan sonra anneler de terlik atarken düşünsünler. Her terlik atan anne yargılanacak mı, onun önüne açar mı bilemiyoruz. Şikayet olursa tabii ki terlik atan anneler 2-5 yıl arasında hapisle yargılanabilir." Yani özetle anneler terlik artık masum bir korkutma aracı olmaktan çıkmış durumda... 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER