13 Temmuz 2020 Pazartesi

Ankara Belediyesi 7 Adet Bomba Arama Köpeği Alacak

Jeotermal kaynak aramaları için uzmanlarla işbirliği yapılması ve Ankara’daki sebze-meyve üretimi yapan kooperatif ve birliklere makine ve ekipman desteği sağlanması Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle karara bağlandı.Meclis...

14 Haziran 2016 Salı 11:29
Ankara Belediyesi 7 Adet Bomba Arama Köpeği Alacak

Jeotermal kaynak aramaları için uzmanlarla işbirliği yapılması ve Ankara’daki sebze-meyve üretimi yapan kooperatif ve birliklere makine ve ekipman desteği sağlanması Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle karara bağlandı.
Meclis ikinci Başkan Vekili Nail Çimen yönetiminde düzenlenen toplantıda ayrıca; parklar, mesire alanları, barajlar, metro istasyonları, otobüs durakları gibi halkın yoğun olarak bulunduğu alanlardaki güvenlik hizmetleri için 7 adet patlayıcı madde arama köpeği alınması da oy birliğiyle kabul edildi.
JEOTERMALE DESTEK SÜRÜYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in her fırsatta dile getirdiği “Ankara’daki jeotermal turizminin geliştirilmesi”ne yönelik çalışmalar başlatıldı. .
Büyükşehir Belediyesi uhdesinde bulunan veya kullanım hakkı verilen sahalarda yapılacak jeotermal kaynak aramalarında; jeolojik, jeofizik, hidrojeolojik jeokimyasal etütlerin ve sondajlarla elde edilen akışkanın kuyu geliştirme ve test çalışmalarının yaptırılması konularında uzmanlarla işbirliği yapılmasına ilişkin Başkanlık Yazısı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.
Alınan kararla ayrıca, bu konuda, kamu ve özel tüzel kişiliklerden hizmet alınabilmesi ve protokol hazırlanabilmesi için Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynakları Daire Başkanlığı’na yetki verildi.
SEBZE-MEYVE ÜRETİCİLERİNE DESTEK
Meclis üyelerinin oy birliğiyle karara bağlanan bir diğer Başkanlık Yazısı da Başkent’teki sebze-meyve üreticilerine destek verilmesine yönelik oldu.
“Sebze-meyve üretimi yapan veya işleyen kooperatif ve birliklerin, ürünlerini daha sağlıklı, uzun ömürlü olması, ürün kalitesinin artırılması ve ürünlerin markalaşması için talep eden kooperatif ve birliklere, tarafımızdan yapılacak olan değerlendirmeler sonucu yüzde 25 katkı payı, yüzde 75 hibe ile sebze-meyve yıkama, ayırma, doğrama ve paketleme makine ve ekipman desteği verilmesi…” ifadelerinin yer aldığı söz konusu yazı üyelerce kabul edildi.
TÜM GİDERLERİ BELEDİYE KARŞILAYACAK
Toplantıda ayrıca; Ankara’nın çeşitli bölgelerinde kullanılmak üzere güvenlik köpekleri alınmasına ilişkin Başkanlık Yazısı da görüşüldü. Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edilen kararla; parklar, mesire alanları, barajlar, metro istasyonları, otobüs durakları gibi halkın yoğun olarak bulunduğu alanlardaki güvenlik hizmetleri için 7 adet patlayıcı madde arama köpeği alınması kabul edildi.
İlgili kanun kapsamında ele alınan Başkanlık Yazısı’nda şu ifadelere yer verildi:
“Tüm iş ve işlemlere ait giderlerin, personel gideri dahil olmak üzere, belediyemizce karşılanmak üzere 7 adet patlayıcı madde arama köpeğinin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı ile ortak bir çalışma yapılarak satın alınmasının sağlanması, köpeklerin ve köpekle birlikte görev yapacak personelin seçilmesi, seçilen köpekler ve personellerin gerekli eğitim programlarına dahil edilmesi, eğitimi tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan köpeklerin ve idarecilerin zaman zaman periyodik olarak kurumumuz tarafından görevlendirilen eğitmenler tarafından denetlenerek eksiklikler konusunda eğitim verilmesi, gerekli olabilecek desteğin sağlanması konularında bir karar alınabilmesi…”
KUT-ÜL AMARE ZAFERİ’NİN YÜZÜNCÜ YILI
Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı’nın büyük zaferlerinden biri olan “Kut-ül Amare Zaferi”nin 100. yılına özel kitap bastıracak.
Meclis toplantısında üyelerin oy birliğiyle karara bağlanan Eğitim-Kültür-Gençlik ve Spor Komisyonu Raporu’nda; 29 Nisan 2016 yılında tarihe altın harflerle yazılan Kut-ül Amare Zaferi’nin, Türkiye’de 1946 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanmaya devam ettiği, ancak Türkiye’nin NATO’ya üye olmasının ardından İngilizlerin, bayramın kaldırılması için baskı yaptıkları belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
“İngilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare Zaferi ve Kut Bayramı’na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi, unutturulmak istendi… Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bütçe imkanları doğrultusunda yüzüncü yıl anısına bir kitap bastırılarak, gelecek nesillere aktarılması hususunun incelenerek değerlendirilmesi…”
Sözkonusu madde de, oy birliğiyle kabul edildi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  ARŞİV