16 Aralık 2019 Pazartesi

Acil Durum Planı, İş Sağlığı ve Güvenliği

16 Mayıs 2013, 09:40
Acil Durum Planı, İş Sağlığı ve Güvenliği
Neslihan
 1 Ocak’tan itibaren sadece büyük işyerleri değil, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan küçük esnaf da işgüvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda. Ülkemizde çok yeni bir kavram olan iş güvenliği nedir? Hangi işyerlerini kapsar? Kanunla hükmü ve yaptırımı nedir? İş güvenliği ilkelerine uymayan şirketler ne kadar ceza ödemek zorunda? Bütün bunları ve iş güvenliği konusunda merak ettiğiniz tüm ayrıntıları “Evren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi çalışanı olan İş Güvenliği Uzmanı Hatice Öncel” e sorduk.
Enine Boyuna: Risk Değerlendirmesi, Acil Durum Planı, İş Sağlığı ve Güvenliği
Kadınhaberleri.com özel röportajı.
NSP- Merhaba Hatice Hanım, önceliklenedirbuİşgüvenliğivekanunumuzda yeri nedir?
Hatice Öncel- İş Güvenliği, işçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisidir. Biliyorsunuz 6331 SayılıİşSağlığı ve Güvenliği Kanunu, 30.06.2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre çalışanı olan her işveren 2013 Ocak ayından itibaren Risk Değerlendirmesi, Acil Durum Planı yaptırmak ve çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili Eğitimleri'ni aldırmak zorundadır. Ayrıca işveren uzmanların eğitime katılan her personel adına hazırlamış olduğu eğitim katılım sertifikalarını da çalışanlarının özlük dosyasında muhafaza etmeleri gerekmektedir.
NSP –Kimler yani hangi işverenler İşgüvenliği uzmanı ,hekim ve sağlık personeli çalıştırmak zorunda?
Hatice Öncel- 50'den fazla işçi çalıştırıyorsanız tehlike sınıfına bakılmaksızın iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamı yükümlülüğünüz var. Bu önceden olan bir zorunluluktu ve halen geçerlidir. Yani biz uzmanlardan yardım almaları gerekiyordu ve halen geçerli. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise 50'den az çalışanı olan çok tehlikeli veya tehlikeli olan işyerleri de uzman, hekim ve sağlık personeli çalıştırmak zorundalar. Mesela  kuaförler, saunalar, dişçiler bile tehlikeli iş yeri grubuna girdiği için biz uzmanlardan yardım almak zorundalar.
Az tehlikeli sınıfta iseniz; işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamı  01.07.2016'den itibaren başlıyacak. Burda yanlışanlaşılan nokta şu ki az tehlikeli grupta olup 50 den az çalışanı olan işyerleri için risk değerlendirme yaptırma zorunluluğu ertelenmedi uzman, hekim istihdamı ertelendi.
NPS- 1 Ocak 2014 ten itibaren bünyesinde uzman, hekim ve sağlık personeli çalıştırmamayan işverenlere uygulanacak ceza nedir?
HaticeÖncel- İş güvenliği uzmanı çalıştırmamanın idari para cezası ilk ay 5 bin 390 lira. Bir sonraki ay eksik giderilmemişse bu ceza yenileniyor. Aynı şekilde işyeri hekimi çalıştırmamanın cezası da her ay 5.390 TL, yardımcısağlıkpersoneliistihdametmemeninidari para cezası da her ay için 2.695 TL olarakbelirlenmişdurumda.
NSP- Bu kavramlar bizim için çok yeni. Ve doğrusunu isterseniz risk değerlendirmesi ve acil durum planı nedir, nedeny apılır, amacı nedir? Toplum olarak tam anlayamadık. Bize kanunlara ve maddelere çok fazla dalmadan basit bir dille nasıl anlatabilirsiniz iş yeri risk değerlendirmesini?
Hatice Öncel- Doğru diyorsunuz, basite indirgeyerek anlatmaya çalışayım. Risk değerlendirmesi iş yerinde mevcut olan tehlike faktörlerini ortaya koymak için yapılan bir dizi inceleme ve analizdir. Biz İş Güvenliği Uzmanları  risk değerlendirmesi yapmak için o işyerini ziyaret ediyoruz çalışanları olumsuz yönde etkileyecek tehlikeleri tespit ediyoruz ve işverene bu konuda düzeltici tedbirleri yazılı olarak veriyoruz. Böylece işyerini işverenle birlikte çalışanlar için daha güvenilir bir ortam haline getirmeye çalışıyoruz. İlave olarak olası bir yangın, deprem, sel gibi acil durum çıkma ihtimaline karşıda işverene ekip kurma konusunda rehberlik yapıyoruz ve bunun için de Acil Durum Planını birlikte hazırlıyoruz. Risk değerlendirmesi ve Acil Durum Planını işveren çok tehlike grupta ise 2 yılda, tehlikeli grupta ise 4 yılda ve az tehlikeli grupta ise 6 yılda bir yenilemek zorundadır.
NSP- Bu şekilde işyerinde olması gereken güvenlik önlemlerinin ne olduğu da ortaya konmuş ve eksiklikler de ortaya çıkmış oluyor, doğru mu anladım?
HaticeÖncel- Aynen öyle. Risklerin değerlendirilmesinde temel amaç çalışanların sağlığının korunması ve güvenliklerinin sağlanmasıdır. Risk değerlendirme, işle ilgili faaliyetlerden kaynaklanan ve çalışanlara ve çevreye olabilecek olası zararların en aza indirilmesine yardım ediyor. İş yerinde risk değerlendirmesi yapmak mevzuat yönünde zorunlu olduğu gibi işletmenin ve ülkenin geleceği açısından da oldukça önemlidir. İşyerlerinde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda büyük maddi kayıplar meydana gelebiliyor. Oysaki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının tedbirlerle sayılarını azaltabiliriz.
NSP- Peki, Risk değerlendirmesiniveacil durum planıyaptırmayanlariçinnasılbir prosedür uygulanıyor, yani cezası var mı bu işin ve nasıl bir ceza veriliyor?
Hatice Öncel- Güzel bir soru. Elbette bir yaptırım söz konusu.Şöyleki; 6331 sayılıİşSağlığıveGüvenliğiKanunu'nagöre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene 3bin 234 TL, aykırılığın devam ettiği onun ay için 4bin 851 TL para cezası uygulanıyor. İşyerlerinde Acil Durum Ekipleri ve Acil Durum Planlarının oluşturulmaması durumunda uyulmayan yükümlülük için 1078 TL, aykırılığın devam ettiği ay için de aynı miktar idari para cezası öngörülüyor.
NSP- Çalışanların işgüvenliği konusunda eğitim alması konusu var bir de. Bu nedir ve neden gereklidir?
HaticeÖncel- Bu işverenin çalışanlarına sağlaması gereken bir eğitim programı. İşveren, çalışanların işsağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamak zorunda. Uzman istihdam etmek zorunda olmayan iş yerlerine biz Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini veriyoruz. Uzman istihdam zorunluluğu olan işyerleri içinde yıllık plan yaparak yönetmelikte belirtilmiş eğitim konularını çalışanlara yıl boyunca veriyoruz.
NSP- Diyelimkiişverençalışanlarınaböylebireğitimsağlamadı?Ne olur o zaman?
HaticeÖncel- O zaman İdari Para Cezaları gündeme gelir. Çalışanlara eğitim verme yükümlülüğüne uymamanın cezası da her çalışan için 1078 TLdir.
NSP- Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.
HaticeÖncel-Biz teşekkür eder ve tüm halkın bu konuya gerekli duyarlılığı göstermesini dileriz.
Röportaj: Neslihan Sultan PALA
İş güvenliği için sormak istediklerinizi Hatice Öncel’e sorabilirsiniz.
İletişim bilgileri: İşGüvenliği Uzmanı Hatice Öncel,
Mail Adresi:h.oncel@evrenosgb.com
 
 http://www.ankaosgb.com/hizmetler.html

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV